Ramazan ayının yaklaşması ile beraber hurma tüketicilerinin aklında en pahalı hurma hangisi sorusu oluşmaya başladı. Hurma meyvesinin yetiştirme koşuluna bağlı olarak pek çok çeşidi bulunmaktadır. Kimileri için sadece hurma denilip geçilse de damak zevkini bilenler için her hurmanın farklı lezzeti vardır. En çok bilinen hurma çeşitleri ise Mebrum, Medjoul, Acve, Sugai, Safavi, Bedri, Hudri ve Amber hurma çeşitleridir.

Fakat ülkemizde hurma denilince ilk akla gelen hurma ise Medine hurmaları olmaktadır. Bu hurmaların ilk akla geliş sebebi erişimi kolay ve fiyatı uygun olmasıdır. Fakat her hurmanın şeker oranı, lif oranı gibi etmenleri birbirinden farklıdır. Sadece bunlar değil tabi, toplanma dönemin de toplam yenilebilir düzeyde olan hurma sayısı da hurma fiyatlarını etkileyen etmenler arasındadır.

Bunca hurma çeşidi arasında ise en pahalı hurma Acve Avali hurmasıdır. Bunun sebebi kısıtlı bir bölgede yetişmesi ve talebin çok fazla olması sebebiyle en pahalı hurmalar arasında ilk sırada yerini almaktadır.

Bir diğer pahalı hurma çeşidi ise Medjoul Bonbon hurmasıdır. Medjoul bonbon hurmasıda tıpkı Acve Avali hurması gibi kısıtlı şartlar altında yetiştirilmesinden dolayı fiyat olarak pahalı hurma çeşitleri arasında yer almaktadır.

Üçüncü sırada ise Medjoul Özel hurması en pahalı hurma çeşitleri arasında yer almaktadır. Medjoul özel hurması en çok tercih edilen hurma çeşitlerinin arasında gelmektedir. Bu sebeple fiyat olarak yüksek bir hurma türüdür.

En pahalı hurma hangisi sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Hurma fiyatları ile ilgili daha fazla bilgiye Hurma Fiyatları 2022 yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar