Hurma nasıl yetişir sorusu, özellikle Ramazan ayının yaklaşması ile hurma tüketicileri tarafından sıklıkla sorulan soruların başında gelmektedir. Sadece Ramazan ayından dolayı değil son dönemlerde diyet listelerinin vazgeçilmez besinlerinden olan hurmanın nasıl yetiştirildiği oldukça fazla bir merak konusu olmuş durumda.

Hurma palmiye türü ağaçlarında yetişen bir meyvedir. Besin değeri oldukça yüksektir. Yetiştirilme iklimi olarak ise sıcak ve tropikal iklimlerde yetişir. Bu tip alanlarda hızlı bir gelişim gösterir.

Hurma Nasıl Yetişir ?

Hurmanın yetişmesi için çekirdeğini kullanmak gerekiyor. Çekirdeğinin toprağa gömülmesi filizlenmesi için yeterli olacaktır. Fakat hurma çekirdeğini filizlenmeye bırakmadan önce yapılması gereken bazı işlemler vardır.

Çekirdeği filizlendirmeye başlamadan önce bir süre suyun içerisinde çimlendirmek gerekmektedir. Bu işlemin yapılabilmesi için plastik bir kap yeterli olacaktır.

Bu çimlendirme işleminin ardından hurma çekirdeği filizlendirilmeye hazır hale getirilmiş olur. Bu çekirdeği gömmek için 10 ila 20 cm derinliğinde bir çukur kazılıp çekirdek buraya gömülür. Toprağın belirli aralıklarla havalandırılması çok önemli.

Hurma Nerede Yetiştirilmeli ?

Hurma ağacı yapısı gereği ile soğuktan çok hızlı şekilde etkilenmektedir. Sıcak ve tropikal iklimleri seven bir yapısı vardır. Özellikle çöl bölgelerinde ve tropikal bölgelerde çokça yetiştiriciliği yapılmaktadır. Orta Doğu coğrafyası hurma yetiştiriciliği için oldukça uygun bir iklim yapısına sahiptir.

Türkiye’de Hurma Yetiştiriciliği Günümüzde ülkemizde de hurma yetiştiriciliği yapılmaktadır. Fakat her bölgesinde bunu yapmak mümkün değil. Soğuk iklimin yaşandığı bölgeler olan İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde hurma yetiştiriciliği yapılamaz.

Ülkemizde en çok tropikal iklimin görüldüğü Akdeniz bölgesinde hurma yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Özellikle Antalya ve Adana çevresinde sıklıkla yetiştirilmektedir.

Hurma Ağacı Bakımı Nasıl Olur ?

Hurma ağacının bakımı diğer ağaçlara oranla daha zor bir yapıya sahiptir. Diktiğiniz hurma ağaçlarından meyve alabilmeniz için hurma ağacı bakımında dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır ;

  • Bu ağaçlar henüz fidanken direkt güneş ışığının yanı sıra bol ışık alan bir yerde konumlandırılmalı.
  • Hurma ağaçları güneş seven ağaçlardır. Bu yüzden toprağın hafif kuru olmasına özen göstermelisiniz.
  • Ağaçların yer aldığı bölgenin sıcaklığı yıl boyu 20 derece üzerinde olmalıdır. -6 derece altı sıcaklıklarda hurma ağacı kurur ve ölürler.
  • Günün her saati güneş ışığı alan bir yere konumlandırılmalı. Yılda bir iki kez magnezyum sülfat ile gübrelenirse vereceği meyvelerin adeti artacaktır.

Hurma nasıl yetişir sorusuna bu yazımızda olabildiğince cevap vermeye çalıştık. Siz de evlerinizde, bahçelerinizde eğer ikliminiz uygunsa hurma yetiştiriciliği yapabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar