Bu yazımızda sizler için hurma pekmezinin faydaları nelerdir bunlardan bahsetmek istedik. Pekmez özellikle kış aylarında çokça tüketilen bir besindir. Fakat genelde üzümden yapılmaktadır. Peki ya hurmadan yapılma pekmez nasıl oluyor ?

Pekmez nedir?

Pekmez, insanların tatlandırıcı olarak kullandığı kalın bir şuruptur. Şeker yapım sürecinin bir yan ürünüdür ve ezilmiş şeker kamışı veya şeker pancarından elde edilir.

İlk olarak, üreticiler meyve suyunu çıkarmak için şeker kamışı veya şeker pancarını ezer. Daha sonra şeker kristalleri oluşturmak için suyu kaynatılır. Pekmez, kristalleri meyve suyundan çıkardıktan sonra ortaya çıkan kalın ve kahverengi şuruptur.

Tatlandırıcı olarak şekerin daha sağlıklı bir alternatifi olarak düşünülebilir. Ayrıca damak tadına hitap etmesinin yanı sıra pekmezin insan sağlığı için önemli faydaları da bulunmaktadır.

Pekmezin besin değeri

Rafine şekerde bulunmamasına karşın, pekmez içeriğinde bazı vitamin ve mineraller bulundurur.

1 yemek kaşığı (20 gram) pekmezde günlük vücut ihtiyacının;

%13’ü kadar Manganez,

%12’si kadar Magnezyum,

%11’i kadar Bakır,

%8’i kadar B-6 Vitamini,

%6’sı kadar Potasyum,

%5’i kadar Demir,

%3’ü kadar Kalsiyum bulunmaktadır.

Ayrıca bir yemek kaşığı pekmez 58 kaloridir ve tümü karbonhidrattır.

İçeriğinde çeşitli mineral ve vitaminler bulundurmasına karşın pekmez yüksek oranda şeker de içerir ve fazla tüketilmesi sağlık açısından zararlı olabilir. Ancak yine de içerdiği besin değerlerinin vücut için önemi göz önünde bulundurulursa, şeker tüketmek yerine pekmez tüketmek çok daha iyi bir alternatif olacaktır.

Hurma Pekmezinin Faydaları

  • Kemik sağlığı:

Hurma Pekmezinin Faydaları arasında pek çok şey vardır, içeriğindeki demir, selenyum ve bakır sayesinde kemik sağlığını korumak açısından önemlidir. Ayrıca içeriğindeki kalsiyum sayesinde de kemik sağlığına faydalıdır ve Osteoporoz (Kemik Erimesi) hastalığına iyi gelebilir.

  • Kalp sağlığı:

Pekmezin içerdiği potasyum sayesinde sağlıklı bir kan akışı sağlar ve kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Hayvanlar üzeride yapılan bilimsel araştırmalara göre pekmezin iyi kolestrol (HDL) oranını arttırdığı gözlemlenmiştir. İyi kolestrolün (HDL) kalp hastalıkları ve kalp krizine karşı koruyucu bir rolü vardır.

  • Kan şekeri:

Kan şekerini kontrol altında tutmakta zorlanan bireyler her türlü şeker tüketimine dikkat etmek zorundadır. Ancak, sağlıklı yetişkin bireylerde pekmez tüketimi vücudun şeker seviyesini dengelemekte yardımcı olabilir. Bununla beraber pekmezin glisemik indeksinin rafine şekere benzer olması sebebiyle özellikle şeker hastalığına sahip bireylerin tüketiminde dikkatli olması önerilir.

  • Antioksidan:

Araştırmalara göre pekmezin içeriğinde bal veya diğer doğal tatlandırıcılara (akçaağaç şurubu, sabır otu nektarı gibi ) göre daha yüksek miktarda antioksidan bulunmaktadır. İçeriğindeki antioksidanlar hücreleri oksidatif stresten korur ve hücrelerin kanser ve kanserle ilişkili hastalıklardan korunmasına yardımcı olur.

Pekmez çeşitleri nelerdir?

Sofralarımızda yerini alan, özellikle de kahvaltılarda sıkça tercih edilen pekmezin pek çok farklı çeşidi mevcuttur. Üzüm pekmezi, dut pekmezi, karadut pekmezi, andız pekmezi, keçiboynuzu pekmezi, şeker kamışı pekmezi ve hurma pekmezi pekmez çeşitlerine örnek olarak verilebilir.

Hurma pekmezi nasıl yapılır?

Eğer daha önce hurma pekmezi denemediyseniz çok şey kaçırdınız demektir. Ancak üzülmeyin, hurma pekmezinin sağlığımız için faydaları olduğu kadar kadar yapımı da basittir.

Hurma pekmezi yapmak için bir tencere, bir adet süzgeç, bir adet tülbent veya ince bir bez gereklidir.

Malzemeler:

20 adet çekirdeği çıkarılmış hurma.

3 su bardağı su.

Talimatlar:

Orta ateşte küçük bir tencere içerisinde hurmaları ve suyu yumuşamaya başlayana kadar 15-20 dakika pişirin.

Ezici bir alet veya çatal ile hurmaları ezin ve 20 dakika daha pişirin.

Ateşten aldıktan sonra bulamaç kıvamına gelene kadar yeniden bir çatal yardımıyla ezin.

Elde edilen bulamacı birr süzgeç içerisine bir tülbent veya ince bez içinde dökün.

Mümkün olduğunca fazla hurma suyu elde etmek için el yardımıyla iyice sıkın.

Elde edilen yarı saydam, kırmızı-mor-kahverengi renkli hurma suyunu her 10 dakikada bir karıştırarak 40-45 dakika boyunca koyu kahverengi ve pekmez kıvamını alana kadar kısık ateşte pişirin.

Müşfik Hurma tarafından üretilen Hurma Pekmezini denemek isterseniz ürünümüze buradan ulaşabilirsiniz.

 

Tavsiye Edilen Yazılar