Hurmada Glikoz Kullanımı

Hurmada Glikoz sorusu en çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır.

Sağlıklı beslenmenin öneminin her geçen gün arttığını günümüz dünyasında en sık karşılaştığımız sorulardan bir tanesi de hurma ve glikoz ilişkisidir.

Günlük hayatta tüketmiş olduğumuz birçok ürünün içinde olduğu gibi bazı hurma çeşitlerinde glikoz maalesef kullanılmaktadır.

Glikoz yapısı gereği renksiz ve kokusuzdur. Kullanıldığı üründe tatlılık artışı ve bakteri oluşumunu engelleyici bir etkiye sahiptir. Bu nedenler ile gıda sektöründe tat artışı ve raf ömrü uzatılması için kullanılmaktadır.

Hurma için glikozun iki uygulama şekli mevcuttur, bunları yıkama ve püskürtme olarak tanımlayabiliriz. Özellikle ucuz fiyatlı ve tatlılık değeri düşük olan hurma çeşitlerinde yoğun olarak kullanılmaktadır.

Bunu anlamanın basit bir yöntemi vardır, glikoz işlemi görmüş olan hurmalar mat renklerini kaybederek çok daha parlaklaşır ve yapışkan bir zar ile kaplanmış şekle dönüşür. Görerek ve dokunarak ayırt etmek çok kolaydır.
Aynı cins olmasına rağmen glikoz işlemi görmemiş ve görmüş olan hurmayı görselden rahatça anlayabilirsiniz.

hurmada glikoz

Bu işlemin yoğun olarak uygulandığı cinsler “iran rabbi ve deglet noor” dur. Bu durum tabi ki de bu cins hurmaların tamamında glikoz işlemi uygulandığı anlamını taşımamaktadır. Ancak Türkiye pazarında satışa sunulan glikozlu hurma cinslerinin diğerlerine oranla bu cinslerde daha çok görüldüğünü söyleyebiliriz.

İran rabbi cinsi adında geçeceği gibi İran sınırları içinde yetiştirilen glikoz işlemi görmeden önce tatlılık seviyesi çok az olan kuru bir hurma cinsidir.
Aynı zamanda bilinen en uygun fiyatlı hurma cinslerinden birisi olma özelliğini taşır.

Deglet noor cinsi hurmalar ise, Dünyada en çok tüketilen hurma cinslerinden birisi olup, ağırlıklı olarak Cezayir, Tunus, Libya gibi ülkelerde yetiştirilmektedir.
Biz Hurmacı Müşfik olarak, hurmanın doğal bir ürün olduğunu ve herhangi bir işlemden geçmemesi gerektiğini düşünüyoruz.

Bu sebep ile satışa sunmuş olduğumuz ürünlerde bu işlemi uygulamıyor ve uygulanmasını doğru bulmuyoruz.

 

 

Tavsiye Edilen Yazılar